27 Ocak 2010 Çarşamba

Tavsiyelerim: İzlediklerimden


Gerçek bir tarihi olaydan uyarlama olan Kontes/ The Countess filmi, yaşlanmayı kabul edemeyen bir kontesin trajedisini anlatıyor. Genç yaşında ailesi tarafından katı bir şekilde yetiştirilen Erzebeth, acımasız bir yapıya sahiptir. Döneminin cesur savaşçısı ve zengin bir dükü ile evlendirilir. Kızlarından ziyade eşinin mali işleriyle ilgilenen kontes zekasıyla da nam salmıştır. Ne var ki bir gün, lord, savaş sonrası apansızca hastalanıp ölür ve kontes dul kalır. Kızlarını Viyana'ya yollayan kontes, akrabasının balosunda tanıştığı yirmi bir yaşındaki Istvan ile tutku dolu bir aşk yaşamaya başlar. Fakati Istvan'ın babası Kont Thurzo oğlunu kontesten ayırmak için her tür yolu denemeye kararlıdır. Ki, sonunda iş Elzebeth'i delirtmeye kadar varır. Kontun esas niyeti ise bu aşktan ziyade Kontes'in mal varlığıdır.
Bence filmin esas temasında bir kadının yaşlanmaktan duyduğu korku yer alıyor. Kendisinden hayli genç olan delikanlıya güzel görünebilmek adına aklını yitiren kontes, bir gün hizmetkarına vurur ve yüzüne sıçrayan kanın onu gençleştirdiği yanılgısına kapılır. Ve peşi sıra açıklanamayan yüzlerce cinayet ülkede yankı bulur.
Elzebeth hakkında bilgi isterseniz şu linke tıklayabilirsiniz: http://anitablake.azbuz.com/readArticle.jsp?objectID=5000000000102585

*For more information here is the link: http://www.abacom.com/~jkrause/bathory.html

Burcu Aşçı


Hiç yorum yok: