18 Şubat 2010 Perşembe

Tavsiyelerim: Okuduklarımdan

Kitap tanıtımından alıntı:


"Murathan Mungan’ın yaşama dair derin ve incelikli gözlemlerle zenginleştirdiği bu öyküler, kadınlar hakkında, erkekler hakkında, ilişkilerin gerilimi hakkında, ebeveynler hakkında, zamanın geçiciliği ve bazen de “oturup kalıcılığı” hakkında, tesadüfler hakkında kısaca hayat hakkında… Eldivenler, hikâyeler, 10 öyküden oluşuyor. Eldivenler, Ansızın her şey, Kaset, Yaz gibisi var mı?, Kötü adamla kötü kadının aşkı üzerine küçük bir film, Krepen’in duvarı, Islık, Çarpışma, Tabut ve Geçici kesinlikler."

Kitaptan kimi alıntılar:
* "Sen niye iyi bir çevirmensin biliyor musun?" demiştin bana." Çünkü sen geçmiş zamanda yaşıyorsun. Edebiyat dediğin geçmiş zaman işidir. Edebiyatla uğraşan insan şimdiki zamanda iğreti durur.

* Bir geceyarısı yağmurun yıkayıp parlattığı bir sokakta karanlıkta çalınan bir ıslığın buluşturduğu insanların kalmış olduğunu bilmek iyi geliyor ona."

* Oysa gerçek her zaman yalındır: Kötü insanlarda aşık olur ve aşk kötülüğe kötülük de aşka bir engel teşkil etmez. Hatta birbirlerine aşık insanlar birbirlerine daha kolay kötülük edebilirler.

Yorumum:

Benim için şu an ülkenin en önde gelen yazarlarından biri olan Murathan Mungan, kadın ruhunun en saklı dehlizlerini su gibi akan ve aynı zamanda vurucu olan ifadelerle bizlere aktarıyor. İnsan karakterlerini ustaca tahlilini kurguladığı öykülerde başarılı bir şekilde kullanan yazarın Eldivenler Hikayeler adlı kitabını bir solukta okuyacak ve kimi öykülerde sizde kendinizi yiteceksiniz.

Burcu Aşçı

Hiç yorum yok: