6 Nisan 2010 Salı

Yaşamın Kıyısından: SAÇIMI SÜPÜRGE ETTİM YERİNE KENDİM ETTİM...


Çoğumuzun sürekli işittiği bir deyimdir "saçını süpürge etmek." Annelerimiz, babalarımız, bilhassa kadınlar kocalarına sürekli kullanır bu "yalan" kokan sözcük dağarcığını. Yalan diyorum, çünkü burada verilmek istenen mesaj şudur: " Ben her şeyi senin için yaptım." Koca bir yalan...


Gelin, hiçbirimizi kandırmadan ama öncelikle kendinizi kandırmadan bir konuşma yapalım.


Kimse, hiç bir şeyi bu hayatta bir başkası için yapmaz.


Nasıl mı?


Örneğin, kocanız on çeşit yemek seviyor. Yapmak zorunda değilsiniz ve esasen hoşlanmıyorsunuz da. Fakat yapıyorsunuz. Seneler sonra adamın gidiş anında olanca kırılmışlığınızla "ama saçımı süpürge edip sana on çeşit yemek yaptım." diyorsunuz. Şimdi söyleyin, o yemekleri gerçekten kocanız yiyeceği ve yerken onun alacağı hazzı düşünerek senelerce gerçek bir ihtiras ile mi yaptınız yoksa...Adam böyle bir adam, aman söylenmesin, hazır bir tane herif bulmuşum elimden gitmesin, ben görevimi iğfa edeyim diye mi yaptınız? Doğru konuşalım, son söylediğim ağır basar. O halde, siz kendinizi yine kendi çıkarınız için senelerce "egonuza" süpürge ettiniz. Adam şimdi gitmek isteyince hiç bunu öne sürmeyin çünkü gidişini hazmedemeyen de "egonuzdan" ibarettir:)


Sevgiliniz var ve en güzel halinizle onunla buluşuyorsunuz. Onun sevdiği tarzda giyiniyor, sürekli kilonuza dikkat ediyor ve her daim incecik zarif görünüyorsunuz. Ne diyeceksiniz adama? "Ama ben hep senin için yaptım." Hayır...Siz, sevdiğiniz kişinin sizi görünce yüzünde oluşan o şehvani gülümseyişi görerek mutlu olduğunuz için yaptınız. Yani kimin için? Yine kendiniz için:)


Arkadaşınız var. Her sıkıştığında yanındasınız, gerek maddi gerekse manevi olarak hep destekçisi oluyorsunuz. Ve gün geliyor aslında arkadaşınızın size o kadar da değer vermediğini, bir nevi kullandığını anlıyorsunuz. Ve başlıyorsunuz yarı öfkeli yarı ağlamaklı "süpürge ettim" nidalarına.Ama, onca zaman hiç mi anlamadınız, şüphelenmediniz? Belki...Hatta evet...Fakat, arkadaşınızla birlikte olmak hoşunuza gidiyordu. Yani kime süpürge ettiniz kendinizi? Egonuza:)


Yaşamda herkes ne yaparsa kendisine yapar. Çünkü evren sizden ibarettir, siz olaylara ve kişilere anlam yüklersiniz. Ve inanın yaşadığınız her şeyin sorumluluğu yalnızca size aittir. Ne var ki, insanlar günah keçisi aramaya meraklılardır, böylelikle kendi "egolarını" hafifletir, masum çıkarırlar. Bunu, başka bir yazımda işleyeceğim. Ancak, diğer yazıma kadar lütfen, attığınız her adımın ve başınıza gelen her şeyin sizin eseriniz olduğu gerçeğini kabul edin.


Sevgiler...Ve süpürgesiz yaşamlar...


BURCU AŞÇI

06.04.2010

ISTANBUL

1 yorum:

Adsız dedi ki...

bunu pek çok arkadaşıma mail olarak yolladım, ellerinize sağlık. Kübra.