17 Kasım 2010 Çarşamba

Pera'da Bir Gün...
( RUS ÇARLIĞI 19.YY RESİM SERGİSİ'NDEN KARELER)

Pera Müzesi'nde geçen harika bir öğleden sonrası yaşadım. Birinci katta iki farklı sergi birden vardı. "Kütahya Çini ve Seramikleri" ve "Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri"...Açıkçası bu bölüm hoş olmasına rağmen, beni fazla cezbetmedi.

Fakat ikinci katta Erdoğan ve Sevgi Gönül'ün koleksiyonundan "Düşlerin Şehri İstanbul" görülmeye değer İstanbul tabloları içeriyordu.

Üçüncü katta cidden nefesiniz kesiliyordu. Çünkü dünyaca ünlü Macar ressam Csontvary'nin eserleri birer şaheser. Her bir tablo önünde dakikalarca kalabiliyor, özellikle karakalem portre çalışmalarında bambaşka insanların hikayelerine yolculuk yapabiliyorsunuz.

Ve...Dördüncü ile beşinci kat...Rus Çarlığı 19. yüzyıl tabloları...Aman Tanrım!!! Büyüleyici...Enfes...Müthiş...Cidden, tüm tabloları huşu içinde izliyorsunuz. Örneğin bir yangın resmi var ki, insanların mimiklerine kadar adeta nakış gibi işlemiş ressamlar. Lev Tolstoy'un portresi de sergide yer alıyor.

Oradan çıktıktan sonra ise İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde "Hilal ve Güneş" adlı sergide soluğu aldık. Osmanlı döneminde Istanbul'a gelen üç japon'un izlenimleriyle ülkemiz hakkındaki fotoğraf ve resimler hayli ilginç ve takdire şayandı.
Yamada Torajiro, Ito Cuta, Otani Kozui...İşte bu Japonlar'ın bir vakitler Istanbul'daki yaşamlarına tanıklık ediyoruz. O kadar değişik ve keyifliydi ki, çıkışta ziyaretçi defterine de yazmadan edemedim.

Yaklaşık 135 fotoğraf çektim...İnanın hangisini paylaşacağımı bilemiyorum. özellikle Rus Çarlığı sergisindeki hiç bir tabloyu es geçmemem lazım zira görmeyenler için de haksızlık olur.

Vaktiniz varsa ve Istanbul'daysanız, mutlaka yolunuz Pera'ya düşsün...

En nihayetinde ise, Nevizade'de rakı yudumlayarak, ardından da türk kahvemizi içerek günü noktaladık.

Şimdi..
Rus Çarlığı Sergisi'nden kimi fotoğraflarla başlıyorum, bir sonraki gönderimlerde de devam edeceğim...

BURCU AŞÇI
KASIM 2010
ISTANBUL


Hiç yorum yok: