15 Mart 2012 Perşembe

Cesaret-siz Yaşamların Suni Etiketleri


Gerek ilişkilere gerek iş yaşamına bakın, bireyler aslında arzu ettiklerinin çok dışında bir hayatı "-mış yaparak"tüketiyorlar. İşin en acı kısmı ise, bunun bir "kader" olduğunu savunup- çünkü sorumluluğu insan hiç kendine almaz, bilinmeyene yüklemek daha kolaydır- daha iyi bir hayat yaşayacaklarına, eldekine boyun büküp günlerini solduruyorlar.

Kadınlar, sanırım bunu daha çok yaşayan bireyler. Özellikle ikili ilişkiler ya da evliliklerde, kadının "cesaret" ilmeği sıkı sıkıya bağlanıp, aslında düşlemediği bir birlikteliği bir takım etiketlerle sürdürüyor. Ne gibi mi? Mesela "kaderim bu", "napalım hem falancanın durumundan daha iyiyim" ya da "aaa yok canım hiç bir şey" gibi sadece "anı kotarmaya yönelik" suni etiketler...

Sonuç ise sadece "bağımlılık" uğruna "öylesine" sürdürülen ilşki ya da evlilikler...

İş hayatında ise bu duurma daha sık rastlıyoruz. Ülkenin ekonomisi bozuk malum, eh az da olsa bir gelir getiren yer bulmuşum, yani zaten herkes mutlu olduğu işi yapmıyor ki gibi bir başka suni etiketlemelerle kendimizi ve yıllarımızı prangalıyoruz.

Sonuç ise üç kuruşa tüketilen ömür ile raflara kaldırılan "gerçek potansiyelimiz".

"Herkes böyle zaten" etiketi ise en tehlikeli genelleme çünkü bilinçaltınız kendini böylece aklayabiliyor.

Oysa kendi ayakları üzerinde duran, bir erkeğe bağımlı olmayan kadınlara bakın...Sayıları az çünkü cesaretle sürdürülen bir yaşam herkesin harcı değil.

İş yaşamında, kendi potansiyelini ortaya çıkarıp tatminkar bir yaşam sürenlere bakın...Sayıları az çünkü cesur karar verebilmek herkesin üstlenebileceği bir sorumluluk değil.

Cesaretiniz olduğunda ve kararlıysanız, inanın kainat size herşeyi ummadık yerlerden hızır gibi yetiştiriyor. Tanrı'nın en mutlu olduğu andır bence o...Çünkü yarattığı insanın "sorumluluk üstlenip, var olanı bitirip yeni bir safhaya geçişi" Yaratan'ı adeta büyüyen çocuğunu izlemek kadar keyiflendirir kanımca...Belki bu sebeptendir ki, mucizeler o anlarda hayatınıza girer...

Cennetinizi, cesaretinizin kuvvetli adımları ile karşılayın...

BURCU AŞÇI
MART 2012
ISTANBUL.

Hiç yorum yok: