12 Ocak 2017 Perşembe

İyi'yi Biriktirmek


Yaşamda herşey birbirinin zıddı ile var oluyor. Aydınlık karanlıkla beraber iyilik kötülükle...Ancak, neyi tercih edeceğiniz ve hayatınızı hangi yönde ilerleteceğiniz size kalmış. Kabınızı neyle doldurursanız, gün bitiminde elinizde yaşamdan size arta kalan da o olacaktır.

Bu sebeple, kendi yaşantımda ilerleyen yaşlarımla birlikte büyük değişim ve dönüşümler yaşadım. Tekamül adını verdiğimiz bu serüvende, yaptığım en iyi şey kendime az ama öz bireylerden oluşan bir yaşam alanı kurmak oldu. 

Negatif bireyler gerek davranış gerekse söylemleriyle sizleri de aşağıya çekmeye çalışacaklardır. Haset, ikiyüzlülük, dedikodu, iftira, boş konuşmalar, kötücül düşünceler aslıdna karşınızdaki kişinin ruhsal seviyesinin göstergesidir. Karanlığın ağır bastığı hayatlar, sizde var olan aydınlığı da karartmanın peşindedir. Nedeni basit aslında. Var olan bir üst ruhsal seviyeye geçemeyeceği için, sizi kendi seviyesine indirmeye çalışır. Böylelikle, sizin aydınlığınız sönecektir. Şöyle bir örnek vereyim: Bir birey sizi çekemediğinden hakkınızda akla hayale gelmez şeyler söylüyorsa, yapacağınız şey ona cevap vermek değildir. Susun. Sessizliği tercih edin. Çünkü sizin reaktif davranışınız kötüyü körüklemekten başka bir şeye yaramaz. Oysa, iyiliğin ispata gereksinimi yoktur. 

Daha da önemlisi, ben artık negatif bireyler için de dua ediyorum. İyiyi görebilmeleri ve ıslah olabilmeleri için. Allah seni ıslah etsin cümlesi bu açıdan çok manalıdır. Zaten tekamül serüveninde olduğumuz bu yolculukta, karşımızdakinin ıslahını istemek edilebilecek en iyi duadır. Tabi ki ıslahın şekli ve şemali Yaratıcı'ya kalmıştır. İnsanoğlunun benliğinin ıslahı için törpülenmesi gerekir ve bu törpülenme süreci acı verebilir. Ama unutmayalım ki altın ancak ateşten geçtikten sonra kirini pasını atıp güneş gibi ışıldamaya başlar.

İyilik eden iyilik bulur. Bu kanıksanmış cümleyi hiç de hafife almayın. Evet, iyi olmak kimi vakitler kazandırmaz. Ama yaşam dediğin kazan-kaybet adlı bir oyun değildir. Birey daima edinimlerinden kazanır. İyilik, kar amaçlı bir ticarette değildir. İyilik yaptığınıda ya da daima iyi söylemlerde bulunduğunuzda günümüz bencil tabiriyle kazanmazsınız belki ama hiç bir vakit de kaybetmezsiniz. En fazla nötr kalabilmişinizdir. Ve sizin iyi düşünceleriniz ile oluşturduğunuz iyilik kalkanı, sizi daima kem gözlerden korumayı başaracaktır. Benim hayatımda bunun pek çok örneğini bizzat yaşamışlığım vardır.

Hayatınızı, güzelliklerle doldurmayı tercih edin. Çünkü, hayat dediğiniz seçimlerinizin toplamıdır. Örneğin, etrafıma baktığım da ne kadar güzel insanlar biriktirdiğimi görüp seviniyorum. Ayrıca, kedisever annelerle harika bir dostluk grubumuz var. Burada, blog camiasında, yüzyüze görüşmesek de hoş dostluk kazanımlarımız var. Sokağa çıktığımda, her gün bana selam veren ve bakışlarıyla halimi hatrımı soran köpeğimiz Fox ve kedimiz Balkız var. Bir çiçeğin açışını ya da günün sisler ardından doğuşu var. 

Siz, neye yoğunlaşırsanız benliğinizde onu büyütürsünüz ve evrenden de hayatınıza o akar...

İyilik ile bakan bir yürek, hayattaki en büyük kazanımınızdır, çünkü Tanrı'nın onca acılardan sonra size verdiği hediyedir güzellik barındıran gözleriniz...

BURCU A. GÖZOĞLU
OCAK 2017
ISTANBUL 

11 yorum:

Hayat Kaydetmeye Değer dedi ki...

Ne güzel demişsiniz , yazmışsınız . Kim nasıl olursa olsun , hayat ne verirse versin alınan tavır iyilikten yana olsun hep!

Umman Aslan dedi ki...

Çox doğru yanaşmısınız həyata. Sevib,gözəl gördüyün qədərdir əslində dünya. Hər şey sənin qəlbindəkinə bağlı.Gözəl yazı üçün təşəkkürlər və sevgilər.

deeptone dedi ki...

ayy evet eveet :)

Burcu Gözoğlu dedi ki...

Hepinize çok teşekkür ederim :)

sessizkaldım dedi ki...

Ne güzel bir paylaşım olmuş Çok doğru ve yerinde sözler olmuş iyilik kavramının sözünün unutulması dileğiyle Efendim Emeğinize sağlık ..Sevgiler

Burcu Gözoğlu dedi ki...

Cok tesekkurler :)

O. Mert Tekin dedi ki...

Ne güzel yazmışsınız, duygulara dokunarak... Blogunuzu yeni keşfettim ancak artık takipteyim, bize de bekleriz,
http://hedefbodrum.blogspot.com.tr/

Annesi'nin PRENSES'i dedi ki...

Yaşasın iyilikkk 😃 iadeyi ziyaret yaptımda azcık 😃

Çay Molası dedi ki...

Ne kadar doğru düşünceler bunlar. Bu arada bloğuma bıraktığın yorumdan buldum seni. Mümkünse isim de yazarsanız yorumlara sevinirim. Bloğunuz çıkmıyor. Sevgilerimle. Ayrıca burayı keşfettiğim için memnun oldum. Bir iyi arkadaşım daha oldu :)

Burcu Gözoğlu dedi ki...

Hosgeldiniz,googleplus ile aram pek yeni tam anlayamiyorum da :) ben de sizi kesfettigime memnunum gorusmek uzere yine beklerim :)

Burcu Gözoğlu dedi ki...

Ne iyi ettiniz ;)