8 Mayıs 2017 Pazartesi

Kadın İçsesi'nin Şairi: Didem MadakCanım Kızım

Sana mektup yazacağım. Çünkü artık başka bir şey yazamıyorum. Bu konuda pek de dertli değilim doğrusunu istersen. Sen bana belki bugüne kadar yazdığımdan başka türlü bir yazı yazmayı öğretirsin. Kendimi bir sonbahar ağacı gibi hissediyorum. Mutlu bir sonbahar ağacıyım ben. Yere düşen yapraklarımı eğilip topluyorum. Saçıma tutuyorum. Bakın yakışmış mı diye soruyorum. Sonra yaprakları havaya savuruyorum. Ben iki kişilik bir kabilenin me isimli kölesiyim. Çünkü sen acıktığında me diye ağlıyorsun ve bu ismimi seviyorum reis!

Canım kızım, cehaletimden şair oldum… Annesizlikten. Sen sakın şair olma! (16)
 '' Didem Madak ''

24 Temmuz 2011'de henüz 41 yaşındayken kansere yenik düşerek aramızdan ayrılan Didem Madak'ın kızına yazdığı nottur yukarıdaki. Doğurduktan sonra fazla yazmayan ancak bundan da şikayeti olmayan Madak, kızı Füsun'da adeta 13 yaşındayken kaybettiği annesi Füsun'u yaşatmaktadır.

Didem Madak'ın şiirlerine baktığınızda yaşadığımız sokağa, içtiğimiz kadehe ve dahası içimize ayna tutan saf satırlar ile karşılarsınız. Felsefe ya da tumturaklı tümceler kurmak gibi bir derdi yoktur Madak'ın. Hoş, 19 yaşında evden kaçarak yaptığı ve yaklaşık üç sene süren evliliğini bir felsefe öğrencisiyle yapmış olmasından gerek, felsefe hakkında da donanımlıdır. 

Uğruna üniversiteyi terk ettiği ilk evliliği bitince, parasının anca yettiği bir bodrum katına taşınır. İşte, Grapon Kağıtları adlı kitabında okuduğumuz bodrum katı bu dönemde aittir.

Sonra, yaklaşık üç sene süren ortadan kaybolma dönemi başlar. Tasavvufa merak salıp, örtünür. Ahlar Ağacı adlı kitabındaki şiirler bu dönem kağıda dökülmeye başlar. Kız kardeşi Işıl'a, örtününce kadınlıktan sıyrıldığını söyler. Bu dönemde kardeşi, kimi şiirlerini bir dosya halinde alıp yarışmaya yollar. Ve Grapon Kağıtları birinciliği elde eder. Ödülünü almaya gittiği gün, örtünmekten vazgeçer Madak ve ardından da yarım bıraktığı Hukuk Fakültesi'ne afla döner.

Istanbul'a yerleşir ve Kuledibi'nde bir ev tutar. İşte, burası meşhur kitabı Pulbiber Mahallesi'ne can veren yerdir. Kedisi Zeyna ve ev arkadaşı Leman da gerçektir. Istanbul gecelerini, Taksim'i ve şehrin öteki yüzünü bize mısralarında olağanca canlılığı ile gösterir Madak.

On senelik siyasi tutukluluğu esnasında hapishanede Madak'ın şiirlerini okuyan Timur ile tesadüfen Istanbul'da tanışır ve evlenirler. Kızları Füsun dünyaya gelir ki genökızlığında kaybettiği annesinin adıdır. Zaten kitaplarında erken yaşta kaybettiği annesinden oldukça bahseder Madak. Arkadaşı Müjde Bilir'e göre '' bir Füsun'dan diğer Füsun'a evrilen bir yaşamdır'' onunki.

Kırk bir yaşında kolon kanserinden kaybettiğimiz Didem Madak, kadının iç dünyasını olanca yalınlığıyla dile getirebilen ve aynı zamanda da özgürlüğü, bireyselliği vurgulayan 90lı yılların en iyi kadın şairiydi.

Şimdi, güvercin kanadında çırpınıyor dizeleri, her mutfağa girdiğimizde ya da bir kedi sevişimizde...

Mahalleden geçişimizde, tencere fokurdamasında, acıklı gözyaşlarımızda ve ıssız içselliğimizde geçiyor yanıbaşımızdan sessizce...

BURCU A. GÖZOĞLU
MAYIS 2017
ISTANBUL '' Çiçekli şiirler yazmama kızıyorsunuz bayım
Bilmiyorsunuz. Darmadağın gövdemi
Çiçekli perdelerin arkasında saklıyorum.
Karanlıkta oturuyorum. Işıkları yakmıyorum.
Çalar saat zembereği boşalana kadar çalıyor
Acı veren bir sevişmeyi hatırlıyorum.
Bir bıçağın gereksiz yere parlaması bu.
Yıllardır kendini bulutlarda saklayan illegal bir yağmurum.
Bir yağsam pahalıya malolacağım.
Ben bir bodrum kat kızıyım bayım
Yalnızlıktan başka imparator tanımaz bodrumum
Bir süredir plastik vazolar gibi hiç kırılmıyorum
Fakat korkuyorum. Birazdan da
Kırk üç numara ayakkabılarınızla
Bahçede oynayan çocukların üstüne basacaksınız
Bu iyi olmaz bayım! ''

Didem Madak* Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum Bayım / Grapon Kağıtları 

''Güçlü bir el silkeledi beni sonra  Sanırım tanrının eliydi,  Sayamadım kaç ah döküldü dallarımdan,  Çok şey görmüşüm gibi,  Ve çok şey geçmiş gibi başımdan  Ah dedim sonra,  Ah!  İç ses, diye söylendim.  Gel!  Ahlar ağacından sen de biraz meyve topla.''
Didem Madak / Ahlar Ağacı
''Pulbiber Mahallesinin düm-tek tarihinde
Acıdan sızlarken burnumuzun direği
Morarmış çarşaflarımızı bayrak diye asardık
Dokunsalar dağılırdı iyi pişmiş kurabiyeler gibi kalbimiz
Kıtırdı ve çıtırdı. ''

Didem Madak / Pulbiber Mahallesi 

2 yorum:

Ece Evren dedi ki...

Başından sonuna kadar hüzünlenerek okudum. Genç yaşına çok şey sığdırmış. Allah rahmet eylesin. Bizi böyle değerli bir yayınla buluşturduğun için teşekkürler...

Burcu Gözoğlu dedi ki...

Rica ederim beğenmenize sevindim...