4 Mayıs 2017 Perşembe

Sergi/ Exhibition: Yusuf Franko'nun İnsanlarıEşimle Pazar günü güzel havayı da görünce gezmek için Beyoğlu'na gitmiştik. Tesadüfen Anamed'in önünden geçerken sergi afişini gördük ve dikkatimizi çekti. İyi ki de gezmişiz diyorum çünkü bu topraklarda böylesi değerli bir karikatüristin varlığından açıkçası haberim yoktu.

Osmanlı'nın Rum Katolik vatandaşı olan Yusuf Franko Kusa, bürokrat, hariciye nazırı, paia ve oyunbaz bir karikatüristtir. 19. yüzyılın sonlarında kaleme aldığı karikatür defteri, epey bir yolculuktan sonra, nihayi durağı olan Beyoğlu'na geri dönüyor. Defterinde karikatürize ettikleri arasında Osmanlı paşaları, Levantenler, zengin kapitalistler, sanatçılar, yüksek cemiyet mensupları ve diplomatlar yer alıyor. Öylesine hicivli, keskin bir zekaya sahip ki çizimler, insan hakikaten hayran oluyor. Yaşadığı dönemi, padişahlığı, sanata bakışı göz önüne alırsak, Yusuf Franko cidden takdir edilesi bir iş ortaya çıkarmış.

Defterin en sonunda yer alan karikatürde, canlandırdığı karakterler Yusuf Paşa'yı asarken, diplomatlar da bir şov gibi bu durumu izliyorlar. Zaten Franko, bundan sonra karikatür çizmemiş. ( çizmişse de elimize ulaşan herhangi bir karikatür yok). Muhtemelen, karikatürlerinden dolayı kendisine ikaz gelmiş ya da rahatsız edilmiş olabilir.


Karikatürlerin çoğu 19. yy sonlarında Beyoğlu /Pera'yı anlatıyor. Hatta sergide dönemin haritası bile bulunmakta. Bu arada Kusa ailesi Osmanlı bürokrasisinde çok önemli bir yere sahipmiş. Mezarı ise Feriköy Katolik mezarlığında yer almaktadır.

Sergi, 1 Haziran'a kadar Anamed'de yer alıyor. Yolunuz düşerse, gidip bu zeki Osmanlı paşasının karikatürlerini görmenizi tavsiye ederim.

BURCU A. GÖZOĞLU
MAYIS 2017
ISTANBUL 

2 yorum:

Turgay Aksoy dedi ki...

Çok güzel görünüyor. Sergi bitmeden İstanbul' da olursam mutlaka gitmek isterim.

Burcu Gözoğlu dedi ki...

1 Haziran'a kadar açık kalacak sergi...Umarım yolunuz düşer...